Põhitõed HIV sümptomite, ravi ja ennetuse kohta ning palju muud

HIV-i PÕHITÕED

Lugege HIV/AIDS põhitõdesid

AHF Linda Kliiniku vastuvõtt Narvas, kohtuge Natalja Amma hooldajaga

Kas olete mures HIV-nakkuse sümptomite või selle edasikandumise pärast? Hirm meditsiinitöötajalise konsultatsiooni ees pole ainulaadne. Valmistuge tasuta HIV-kiirtestimiseks Vajutades allpool olevatele teemadele, saate lugeda ja omandada teadmisi HIV-i kohta.

HIV on immuunpuudulikkuse viirus, mis kahjustab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest ning võib põhjustada kroonilist immuunpuudulikkuse sündroomi AIDS-i. See on aeglane protsess ja HIV-nakkusega inimestel ei pruugi sümptomeid avalduda üle kümne aasta.
AIDS tähendab omandatud immuunpuudulikkuse sündroomi (Acquired Immune Deficiency Syndrome). Inimesel tekib AIDS alles HIV-i lõppjärgus, kui immuunsüsteem ei suuda ennast enam sissetungijate, näiteks bakterite ja viiruste vastu kaitsta. Ravimata AIDS võib lõppeda surmaga.

HIV levib järgmiste kehavedelike kaudu:

 • Veri
 • Seemnepurske-eelne vedelik
 • Sperma
 • Rinnapiim
 • Tupevedelik
 • Pärakulima

Kui olete seksuaalvahekorras HIV positiivse inimesega (nakatunud HIV-iga), võib viirus teie organismi tungida väikeste (tupes, pärakus, peenisel või harvemini suus leiduvate) vigastuste kaudu. Suguhaiguste nagu herpese ja süüfilise poolt põhjustatud lahtised haavandid võivad hõlbustada HIV-iga nakatumist.

Kui tarvitate uimasteid võib HIV-iga nakatuda siis, kui teie veri puutub ühise süstla jagamisel kokku teise inimese verega. HIV võib kanduda emalt lapsele raseduse ajal või rinnapiima kaudu. Kehavedelikega kokku puutunud tervishoiutöötajad on nakatunud harvadel juhtudel. Meditsiiniuuringute kõrge tase on muutnud vereülekande või elundidoonorluse teel saadud HIV-nakkuse üliharuldaseks.

HIV EI levi järgmiste kehavedelike kaudu:

 • Sülg
 • Okse
 • Väljaheited
 • Eritis ninast
 • Pisarad
 • Higi
 • Uriin

HI-viirusest ei saa täielikult vabaneda ning puudub viiruse vastane vaktsiin, kuid HIVi saab ennetada ning ravida.

Nakatumisriski vähendamiseks toimige järgmiselt:

Kasutage kondoome: Kui olete seksuaalselt aktiivne, kasutage vaginaalse ja anaalse vahekorra ajal kondoome. Kondoomid takistavad HIV levikut väga tõhusalt.

Kasutage puhtaid nõelu: Uimastite süstimisel kasutage uusi ja steriilseid nõelu. Kui Te ei tea, kust neid saada, võtke meiega ühendust ja me juhendame Teid selles.

Arutage suguelu puudutava mineviku üle: Teadlikkus partneri(te) HIV-seisundist võimaldab teil HIV-nakkust vältida, näiteks kasutades selleks kondoomi.

Seksige kainelt: Kui olete purjus või narkouimas, siis sageli kondoomi kasutamine ei tundu enam oluline. Kui kasutate tihti alkoholi ja uimasteid, siis soovitame teemaga tegeleda ja abi otsida.

Testige end teiste suguhaiguste suhtes: Sugulisel teel leviv nakkus levivad haigused, näiteks klamüüdia, gonorröa või süüfilis võivad suurendada teie riski haigestuda HI-viirusesse.

Seksist loobumine või partnerite arvu vähendamine: Väiksem arv seksuaalpartnereid vähendab riski nakatuda HIV-i või teistesse suguhaigustesse.

Sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt HIV-nakkuse staadiumist. Paljud inimesed jätavad halva enesetunde tähelepanuta.

Paljud HIV-nakkusega inimesed ei koge ühtki sümptomit kuni haiguse hilise staadiumini. Tegelikult võib viirus teie kehas elada isegi 10 aastat või kauem ilma ilmsete haigustunnusteta Äärmuslik väsimus, kõhulahtisus, iiveldus, oksendamine, palavik ja kurnatuse sündroom võivad olla mõned haigusnähud, mis ilmnevad hilises staadiumis, kui haigus on üle läinud AIDSiks. Need sümptomid on kõige sagedamini põhjustatud oportunistlikest infektsioonidest, millega nõrgenenud immuunsüsteem pole suutnud võidelda.

Esimese 2 nädala kuni 30 päeva jooksul pärast nakatumist, kui inimese organismis on viiruse hulk kõrgem viirus ja ta on kõige nakkusohtlikum (suudab viirust teistele edasi anda),võib mõnel inimesel esineda tõsiseid gripilaadseid sümptomeid. Siinkohal on oluline teada kõik nakatunud ei koge neid sümptomeid.

HIV-nakkusesse haigestumine on tõsine, kuid oluline on teada, et seda saab ravida. HIV-positiivsed elavad pikka ja täisväärtuslikku elu. HIV ei ole enam „surmahaigus“ Alates 1995. aastast kasutatakse HIVi nakatunud inimeste ravimiseks antiretroviirusravi (ARV-ravi), mis võitleb tõhusalt selle haiguse vastu. Järjepideva ravimite kasutamise tulemusel langeb viiruse hulk inimese organismis niivõrd, et seda pole enam võimalik laboris määrata. Kui Te olete HIV-positiivne, siis on Teie jaoks olemas ravi ja toetus.

HIV-i ravitakse HIV-nakkuse vastaste ravimite kombinatsiooniga. Seda nimetatakse retroviirusvastaseks raviks (RVR). RVR ei ravi terveks, kuid see hoiab viiruse paljunemise kontrolli all ja te saate elada tervena pika elu. RVR tähendab, et iga päev tuleb täpselt arsti ettekirjutuse järgi võtta HIV-i ravimite kombinatsiooni. Seda nimetatakse HIV-ravi skeemiks. Need HIV-i ravimid takistavad HIV-i paljunemist (viiruse iseenese koopiate tootmist), mis vähendab HIV-i hulka kehas. Kui kehas HIV-i peaaegu ei olegi, on immuunsüsteemil võimalik taastuda ja jälle nakkuste vastu võidelda. Kui olete jõudnud sellesse faasi, on teie viiruskoormus mittemääratav.

RVR on soovitatav kõigile HIV-iga inimestele, olenemata sellest, kui kaua neil viirus on olnud või kui terved nad on. Ravimata jätmisel ründab HIV immuunsüsteemi ja areneb lõpuks AIDS-iks. Kui HIV-i ravida, ei ole see enam surmahaigus ja inimestel on võimalik nautida pikka elu tervetena.

Kui teil on HIV, võite te siiski sünnitada terve lapse. Kui teil diagnoositakse HIV raseduse ajal, tuleb ravi alustada nii ruttu kui võimalik. Kui te juba saate ravi, tuleb teil ravimite regulaarset võtmist jätkata. Teie sündimata last kaitseb HIV-i nakatumise eest platsenta. Sünnitamise ja rinnaga toitmisega kaasneb nakkuse vertikaalse (emalt lapsele) ülekandumise risk. Kuid kui viirus on alla surutud ja mittemääratav, on võimalus selleks palju väiksem.

Kui teie viiruskoormus on mittemääratav, võite lapse sünnitada tupe kaudu ehk loomulikul teel. Kui rasestumise ajal ei ole teie viiruskoormus (veel) mittemääratav, soovitatakse teile tõenäoliselt keisrilõiget. Pärast sündimist saab vastsündinu HIV-i ülekandumise vältimiseks 4 nädalat kokkupuutejärgset profülaktilist ravi ja talle tehakse HIV-test. Tähtis on, et te arutaksite iga sammu põhjalikult oma arstiga.