PEP ja PrEP on Linda Kliinikus kättesaadavad

Інформація для українських біженців

PEP ja PrEP

AHF Linda Kliinik reception in Narva, meet Natalja Amma care provider

Kas olete mures HIV-nakkuse sümptomite või selle edasikandumise pärast? Hirm meditsiinilise konsultatsiooni ees pole ainulaadne. Valmistuge tasuta HIV-kiirtestimiseks Vajutades allpool olevatele teemadele, saate lugeda ja omandada teadmisi HIV-i kohta.

Kahjuks ei ole HIVi vastu tänaseni olemas tõhusat vaktsiini, mis suudaks kaitsta terveid inimesi nakatumise eest. Siiski on olemas kaks olulist meetodit HIVi ennetamiseks ravimite abil: kontakti eelne ennetus PrEP ja kontakti järgne ennetus PEP ning mõlemad mainitud raviviisid on kättesaadavad Linda Kliinikus.
PrEP ja PEP on kaks peamist retroviiruse vastast ravimeetodit, mida kasutatakse kaitseks HIVi edasikandumise eest. PrEP ehk kontakti eelne ennetus teostatakse enne võimalikku kontakti HIVi kandjaga. PEP ehk kontakti järgne ennetus teostatakse pärast võimalikku kontakti HIVi kandjaga.

  • olete mõnikord seksuaalvahekorras ilma kondoomita ja teil on mitu partnerit või kui teie partneril on mitu seksuaalpartnerit või te teate, et teie partneril on HIV;

  • olete seksuaalsuhtes HIV-positiivse inimesega ja te pole kindel, kas tema HIV on kontrolli all (ei ole tuvastatud) vähemalt 6 viimase kuu jooksul või te ei tea täpselt, kas ta tarvitab HIVi vastaseid ravimeid;

  • olete kuu jooksul põdenud sugulisel teel levivat infektsiooni;

  • tarvitate süstitavaid narkootikume, eriti kui kasutate teiste inimestega ühiseid nõelu;

  • olete mõnikord kaitsmata vahekorras süstitavaid narkootikume tarvitavate inimestega.

Võite läbida PEP, kui teil ei ole diagnoositud HIV, kuid arvate, et võisite nakatuda mõnel alljärgnevatest põhjustest:

  • võisite nakatuda HIVi seksuaalvahekorra ajal (näiteks kui olite kaitsmata vahekorras või kondoom purunes);

  • kasutasite süstitavate narkootikumide manustamiseks teistega ühiseid nõelu või muid instrumente;

  • sattusite seksuaalvägivalla ohvriks;

  • teil oli töökeskkonnas võimalik kokkupuude HIViga (näiteks saite meditsiinitöötajana kogemata nõelaga torgata);

  • PEP tuleb alustada hiljemalt 72 tunni jooksul. Vastasel juhul on see oluliselt vähem tõhus. Ravimit tuleb võtta iga päev 28 päeva jooksul.
PrEP võtmisega alustamiseks tuleb telefoni või e-posti teel broneerida aeg konsultatsioonile Linda Kliiniku nakkusarsti juurde. Vajalik on perearsti saatekiri. Vastuvõtt on tasuta. Vastuvõtul teeb arst kindlaks, kas ravi teile sobib ja määrab positiivse otsuse korral retseptiravimi, mida tuleb manustada üks kord päevas.

  • HIV-positiivne seksuaalpartner;

  • kaitsmata vahekord ilma kondoomita;

  • viimase 6 kuu jooksul diagnoositud sugulisel teel levivad haigused;

  • ühiste nõelte või süstalde kasutamine süstitavate narkootikumide tarbimisel.

Ülal kirjeldatud ravile laieneb Haigekassa soodustus 50%. Korraga võib saada ravimid 90 päevaks.

PrEP ravimid on samad, millega ravitakse HIVi, kuid neid manustatakse kärbitud mittetäieliku skeemi alusel. PrEP toimemehhanism on lihtne: kui ravim jõudis organismi enne, siis viiruse sattumisel organismi suudab ravim hävitada HIVi enne, kui see jõuab organismis kinnituda.

PrEP ravi on tõhus ainult sel juhul, kui patsient võtab ravimeid vastavalt arsti määratud skeemile. Lisaks tasub meeles pidada, et PrEP võtmine ei kaitse teid teiste sugulisel teel levivate infektsioonide eest ning isegi PrEP võtmise ajal tuleb vahekorras olles kasutada kondoomi.

Kui ohtlik kontakt on toimunud ning te ei jõudnud end kaitsta kondoomi abil ega PrEP raviga ning kontaktist ei ole möödunud üle 72 tunni, võib nakatumise vältimiseks abi olla kontakti järgsest ennetusest.

PEP tuleb võtta vastavalt arsti ettekirjutusele 28 järjestikuse päeva jooksul. Isegi ühe päeva vahele jätmine vähendab PEP ravi edukuse tõenäosust. Ärge võtke topeltannust, kui üks päev on vahele jäänud. Kui unustasite ravimi võtmata ja see tuleb meelde varem kui 24 tunni möödudes, võtke kohe järgmine annus.