Knowing Is Protection

HIV pole surmahaigus, õige raviga on see krooniline haigus

 

 

Mis on HIV ja AIDS?

HIV tähendab inimese immuunpuudulikkuse viirust (Human Immunodeficiency Virus). Viirus ründab organismi võimet haigustele vastu panna ja põhjustab AIDS-i. See on aeglane protsess ja HIV-iga elavatel inimestel ei pruugi kauem kui kümme aastat mingeid sümptomeid olla. AIDS tähendab omandatud immuunpuudulikkuse sündroomi (Acquired Immune Deficiency Syndrome). Inimesel tekib AIDS alles HIV-i lõppjärgus, kui immuunsüsteem ei suuda ennast enam sissetungijate, näiteks bakterite ja viiruste vastu kaitsta. Ravimata AIDS võib lõppeda surmaga.

Kuidas HIV levib?

HIV-nakkuse võib saada kondoomita anaal- ehk pärakuseksi, vaginaal- ehk tupeseksi või oraal- ehk suuseksi teel. Kaitsevahendita (kondoomita) suuseks ei ole nii ohtlik kui tupe- ja pärakuseks, kuid HIV võib siiski levida ka sel teel, eriti kui suus või suguelunditel on väikesi haavu, marrastusi või verd.
– Teistega ühiste nõelte, süstalde või uimastisüstimisvahendite kasutamine: HIV võib levida mis tahes vahenditega, mida kasutatakse narkootikumide süstimiseks.
– Rasedus, sünnitus või rinnaga toitmine. HIV-i ravi raseduse ja rinnaga toitmise ajal vähendab HIV-i ülekandumise võimalust peaaegu nullini. Ravimata HIV-positiivne naine võib raseduse või sünnituse ajal HIV-i oma lapsele edasi anda, tõenäosus on umbes 25%. Imikud võivad nakkuse saada (muutuda HIV-positiivseks) ka rinnaga toitmisel.
– HI-viirust leidub veres, tupeeritises, seemnevedelikus ja rinnapiimas. Seega HIV ei levi suudlemisel, kallistamisel, prill-laudade kaudu, ühiste joogiklaaside ega hambaharjade kasutamisel.

Kuidas ennetada HIV-i ja teiste sugulisel teel levivate nakkuste ülekandumist?

Kasutage kondoome! Kui olete seksuaalselt aktiivne, kasutage vaginaalse ja anaalse vahekorra ajal kondoomi. Kondoomid takistavad väga tõhusalt HIV-i ülekandumist.
Kasutage puhtaid nõelu! Narkootikume süstides kasutage uusi steriilseid nõelu. Kui te ei tea, kust neid saada, võtke meiega ühendust ja me toetame teid.
Rääkige partneriga sugulisel teel saadud haigustest. Oma partneri või partnerite HIV-staatusest teadmine võimaldab teil nakatumise vältimiseks midagi ette võtta, näiteks kasutada kondoomi.
Laske teha ka teiste sugulisel teel levivate haiguste analüüsid: kui teil on seksuaalsel teel leviv nakkus nagu klamüdioos, gonorröa või süüfilis, võib teie HIV-iga nakatumise tõenäosus olla suurem.

Kuidas HIV-i ravitakse?

HIV-i ravitakse HIV-nakkuse vastaste ravimite kombinatsiooniga. Seda nimetatakse retroviirusvastaseks raviks (RVR). RVR ei ravi terveks, kuid see hoiab viiruse paljunemise kontrolli all ja te saate elada tervena pika elu. RVR tähendab, et iga päev tuleb täpselt arsti ettekirjutuse järgi võtta HIV-i ravimite kombinatsiooni. Seda nimetatakse HIV-ravi skeemiks. Need HIV-i ravimid takistavad HIV-i paljunemist (viiruse iseenese koopiate tootmist), mis vähendab HIV-i hulka kehas. Kui kehas HIV-i peaaegu ei olegi, on immuunsüsteemil võimalik taastuda ja jälle nakkuste vastu võidelda. Kui olete jõudnud sellesse faasi, on teie viiruskoormus mittemääratav.
RVR on soovitatav kõigile HIV-iga inimestele, olenemata sellest, kui kaua neil viirus on olnud või kui terved nad on. Ravimata jätmisel ründab HIV immuunsüsteemi ja areneb lõpuks AIDS-iks. Kui HIV-i ravida, ei ole see enam surmahaigus ja inimestel on võimalik nautida pikka elu tervetena.

HIV ja rasedus

Kui teil on HIV, võite te siiski sünnitada terve lapse. Kui teil diagnoositakse HIV raseduse ajal, tuleb ravi alustada nii ruttu kui võimalik. Kui te juba saate ravi, tuleb teil ravimite regulaarset võtmist jätkata. Teie sündimata last kaitseb HIV-i nakatumise eest platsenta. Sünnitamise ja rinnaga toitmisega kaasneb nakkuse vertikaalse (emalt lapsele) ülekandumise risk. Kuid kui viirus on alla surutud ja mittemääratav, on võimalus selleks palju väiksem.
Kui teie viiruskoormus on mittemääratav, võite lapse sünnitada tupe kaudu ehk loomulikul teel. Kui rasestumise ajal ei ole teie viiruskoormus (veel) mittemääratav, soovitatakse teile tõenäoliselt keisrilõiget. Pärast sündimist saab vastsündinu HIV-i ülekandumise vältimiseks 4 nädalat kokkupuutejärgset profülaktilist ravi ja talle tehakse HIV-test. Tähtis on, et te arutaksite iga sammu põhjalikult oma arstiga.

Ravi kui ennetus

Ravi saamine on kasulik mitte üksnes teie enda tervisele. See vähendab ka tunduvalt viiruse teisele inimesele edasiandmise võimalust. Niisiis on veel üks mõjuv põhjus, miks alustada ravi kohe pärast diagnoosi saamist. Kui viiruskoormus teie veres on mittemääratav, kaitsete sellega oma seksuaalpartnereid sel teel HIV-i nakatumise eest. See tähendab, et HIV-i ravi on võimas ennetusvahend.