Põhitõed HIV sümptomite, ravi ja ennetuse kohta ning palju muud

HIV-I PÕHITÕED

Lugege põhitõdesid HIV/AIDSi kohta

AHF Linda Kliiniku vastuvõtt Narvas, kohtuge Natalja Amma hooldajaga

Kas olete mures HIV-nakkuse sümptomite või selle edasikandumise pärast? Ebakindlus meditsiinitöötajaga kohtumise ees on tavapärane. Valmistuge tasuta HIV-kiirtestimiseks, vajutades allpool olevatele linkidele ja lugedes rohkem HIV-i kohta.

HIV on immuunpuudulikkuse viirus, mis kahjustab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest ning võib põhjustada kroonilist immuunpuudulikkuse sündroomi AIDS-i. See on aeglane protsess ja HIV-nakkusega inimestel ei pruugi sümptomid avalduda üle kümne aasta.
AIDS tähendab omandatud immuunpuudulikkuse sündroomi (Acquired Immune Deficiency Syndrome). Inimesel tekib AIDS alles HIV-i lõppjärgus, kui immuunsüsteem ei suuda ennast enam sissetungijate, näiteks bakterite ja viiruste vastu kaitsta. Ravimata AIDS võib lõppeda surmaga.

HIV levib järgmiste kehavedelike kaudu:

    • Veri
    • Seemnepurske-eelne vedelik
    • Sperma
    • Rinnapiim
    • Tupevedelik
    • Pärakulima

Kui olete seksuaalvahekorras HIV-positiivse inimesega (nakatunud HIV-iga), võib viirus teie organismi tungida väikeste vigastuste kaudu, mis asuvad tupes, pärakus, peenisel või harvemini suus. Suguhaiguste nagu herpese ja süüfilise poolt põhjustatud lahtised haavandid võivad hõlbustada HIV-iga nakatumist.

Kui tarvitate uimasteid, võib HIV-iga nakatuda siis, kui teie veri puutub ühise süstla jagamisel kokku teise inimese verega. HIV võib kanduda emalt lapsele raseduse ajal või rinnapiima kaudu. Kehavedelikega kokku puutunud tervishoiutöötajad on nakatunud harvadel juhtudel. Meditsiiniuuringute kõrge tase on muutnud vereülekande või elundidoonorluse teel saadud HIV-nakkuse üliharuldaseks.

HIV-iga EI SAA nakatuda kokkupuutel järgmiste kehavedelikega:

    • Sülg
    • Okse
    • Väljaheited
    • Eritis ninast
    • Pisarad
    • Higi
    • Uriin

HI-viirusest ei saa täielikult vabaneda ning viiruse vastane vaktsiin puudub, kuid HIVi saab ennetada ning ravida.

Nakatumisriski vähendamiseks toimige järgmiselt:

Kasutage kondoomi. Kui olete seksuaalselt aktiivne, kasutage alati vaginaalse ja anaalse vahekorra ajal kondoomi. Kondoomid takistavad HIV levikut väga tõhusalt.

Kasutage puhtaid nõelu. Uimastite süstimisel kasutage uusi ja steriilseid nõelu. Kui te ei tea, kust neid saada, võtke meiega ühendust ja me juhendame teid.

Rääkige avatult oma varasema suguelu teemal. Teadlikkus partneri(te) HIV-seisundist võimaldab teil HIV-nakkust vältida, näiteks kasutades kondoomi.

Seksige kainelt. Kui olete purjus või narkouimas, siis ei tundu kondoomi kasutamine sageli enam oluline. Kui tarbite tihti alkoholi ja kasutate uimasteid, siis soovitame teemaga tegeleda ja abi otsida.

Testige end teiste suguhaiguste suhtes. Sugulisel teel levivad haigused, näiteks klamüüdia, gonorröa või süüfilis võivad suurendada teie riski haigestuda HI-viirusesse.

Kontrollige oma seksuaalpartnerite arvu. Väiksem arv seksuaalpartnereid vähendab riski nakatuda HIV-i või teistesse suguhaigustesse.

Sümptomid võivad varieeruda sõltuvalt HIV-nakkuse staadiumist. Paljud inimesed jätavad halva enesetunde tähelepanuta.

Paljud HIV-nakkusega inimesed ei koge ühtki sümptomit kuni haiguse hilise staadiumini välja. Tegelikult võib viirus teie kehas elada isegi 10 aastat või kauemgi ilma ilmsete haigustunnusteta. Äärmuslik väsimus, kõhulahtisus, iiveldus, oksendamine, palavik ja kurnatus võivad olla mõned haigusnähud, mis ilmnevad HI-viiruse hilises staadiumis, kui haigus on juba üle läinud AIDSiks. Need sümptomid on kõige sagedamini põhjustatud oportunistlikest infektsioonidest, millega nõrgenenud immuunsüsteem pole suutnud võidelda.

Esimese 2 nädala kuni 30 päeva jooksul pärast nakatumist on viiruse hulk inimese organismis kõige kõrgem. Sel ajal on inimene kõige nakkusohtlikum (suudab viirust teistele edasi anda). Mõnel inimesel võib esineda tõsiseid gripilaadseid sümptomeid. Siinkohal on oluline teada, et kõik nakatunud ei koge neid sümptomeid.

Kui oled sümptomite pärast mures või soovid lihtsalt ennast testida, saad seda teha tasuta Linda Kliinikus.

HIV-nakkusesse haigestumine on tõsine asi, kuid oluline on teada, et seda saab ravida. HIV-positiivsed saavad elada pikka ja täisväärtuslikku elu. HIV ei ole enam „surmahaigus“. Alates 1995. aastast kasutatakse HIVi nakatunud inimeste ravimiseks antiretroviirusravi (ARV-ravi), mis võitleb tõhusalt selle haiguse vastu. Järjepideva ravimite kasutamise tulemusel on viiruse hulk inimese organismis langenud niivõrd, et seda pole enam võimalik laboris määrata. Kui te olete HIV-positiivne, siis on teie jaoks olemas ravi ja toetus.

HIV-i ravitakse HIV-nakkuse vastaste ravimite kombinatsiooniga. Seda nimetatakse retroviirusvastaseks raviks (RVR). RVR ei ravi teid terveks, kuid see hoiab viiruse paljunemise kontrolli all ja te saate elada täisväärtuslikku elu. RVR tähendab, et iga päev tuleb täpselt arsti ettekirjutuse järgi võtta HIV-i ravimite kombinatsiooni. Seda nimetatakse HIV-ravi skeemiks. Need HIV-i ravimid takistavad HIV-i paljunemist (viiruse iseenese koopiate tootmist), mis vähendab HIV-i hulka kehas. Kui kehas HIV-i peaaegu ei olegi, on immuunsüsteemil võimalik taastuda ja jälle nakkuste vastu võidelda. Kui olete jõudnud sellesse faasi, on teie viiruskoormus nii väike, et seda ei saa laboris enam määratagi.

RVR on soovitatav kõigile HIV-iga inimestele, olenemata sellest, kui kaua neil viirus on olnud või kui terved nad on. Ravimata jätmisel ründab HIV immuunsüsteemi ja areneb lõpuks AIDS-iks. Kui HIV-i ravida, ei ole see enam surmahaigus ja inimestel on võimalik nautida pikka elu tervetena.

Kui teil on HIV, võite te siiski sünnitada terve lapse. Kui teil diagnoositakse HIV raseduse ajal, tuleb ravi alustada nii ruttu kui võimalik. Kui te juba saate ravi, tuleb teil ravimite regulaarset võtmist jätkata. Teie sündimata last kaitseb HIV-i nakatumise eest platsenta. Sünnitamise ja rinnaga toitmisega kaasneb nakkuse emalt lapsele ülekandumise risk. Kuid kui viirus on alla surutud ja teie kehas enam mittemääratav, on see võimalus palju väiksem.

Kui teie viiruskoormus on mittemääratav, võite lapse sünnitada tupe kaudu ehk loomulikul teel. Kui rasestumise ajal ei ole teie viiruskoormus (veel) mittemääratav, soovitatakse teile tõenäoliselt keisrilõiget. Pärast sündimist saab vastsündinu HIV-i ülekandumise vältimiseks 4 nädalat kokkupuutejärgset profülaktilist ravi ja talle tehakse HIV-test. Tähtis on, et te arutaksite iga sammu põhjalikult oma arstiga.